MIS ON HÜPERTOONIA EHK KÕRGVERERÕHKTÕBI?

MIS ON HÜPERTOONIA EHK KÕRGVERERÕHKTÕBI?

Hüpertooniatõbi, Hypertensio arterialis, kõrgvererõhutõbi või arterial hypertension on kõrgenenud vererõhk, mis on korduv ning pidev.

Madal vererõhk: <90/<60 mmHg Normaalne vererõhk:120-130/80-84 mmHg Kõrge vererõhk: (prehüpertentsioon) 130-140/85-90 mmHg (hüpertensioon) >140/>90 mmHg
Kui varem oli hüpertoonia vaid vanemate inimeste haigus siis viimastel aastatel on seda diagnoositud ka juba 30 aastaste noorte seas. See aga näitab, et tuleb väga suurt rõhku panna tervisele ning jälgida enda vererõhku.

Kõige enam suureneb risk hüpertooniaks aga vanuses 65+

Hüpertoonia tekkepõhjused
Meie veresooned on pideva rõhu all, mis surub veresoonte seintele. Vererõhk näitab meie südametööd ning see oleneb nii südamelihaste tugevusest kui ka veresoonte toonusest.

Vererõhk kõrgeneb siis kui süda peab tegema lisatööd, et verd pumbata. Pidev kõrgenenud vererõhk koormab aga nii südant kui ka veresooni, mõlemad teevad igapäevaselt “ületunde” ja on lõpuks kurnatud.

Nagu varem mainitud suureneb risk hüpertooniaks koos vanusega kuid see ei ole ainus põhjus. Mitmed teised faktorid mängivad samuti tugevat rolli: nagu näiteks meie igapäevane dieet, füüsiline aktiivsus, vee- ning soolasisaldus kehas, hormonaalsed kõikumised, närvisüsteemi kahjustused ning neerude töö.

Lisaks võib inimesel olla ka lihtsalt soodumus kõrgenenud vererõhule.

Hüpertoonia ohud
Pidev kõrgenenud vererõhk koormab veresooni ning kahjustab neid, mis kiirendab veresoonte lubjastumist.

Samuti süvendab kõrgenenud vererõhk teisi haigusi, tekitab aju veresoonte haigusi, südamepuudulikkust, nägemise halvenemist, neeruhaigusi, insulti ning infarkti.

Ravimine
Kõrgenenud vererõhku on võimalik kontrolli all hoida nii ravimitega kui ka elustiili muudatustega.

Kõige esimesena tuleb üle vaadata enda igapäeva toidulaud, võtta sealt välja liigne sool ning tuua sisse värsked värvilised toiduaineid. Järgmisena tuleb alandada stressitaset, füüsiliselt rohkem liikuda, vähendada alkoholi tarbimist ning loobuda suitsetamisest.

Teiseks ja ka vajadusel vajalikuks võimaluseks on kasutada ravimeid, mida kirjutavad välja perearstid või spetsialistid.

Kokkuvõttes on hüpertoonia tõsine haigus, mida peab jälgima. Kõige mugavam on seda teha isikliku vererõhuaparaadiga, mida on täpne ning lihtne kasutada. Samuti tuleb üle vaadata enda söögilaud ning igapäevane füüsiline koormus.

Terves kehas terve vaim!


Sa lisasid just toote ostukorvi:

Liitu uudiskirjaga ja saa 4% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 4% allahindlust oma esimeselt ostult!